wiedza

Stalove – zakochaj się w stali

Od dziecka stal wydawała mi się podstawowym produktem do produkowania wszystkiego: 100% przetwarzalna (zostaw coś stalowego w dostępnym miejscu a zobaczysz jak szybko zyska drugie życie), łatwa do kształtowania i obróbki, a jednocześnie dostępna, wytrzymała i solidna. Czy wyobrażasz sobie lepszy materiał do produkowania? Dla uproszczenia w artykule będę odnosiła się do stali, z którą będziemy działali na naszych produktach, czyli niestopowej (węglowej), spawalnej.

STAL jest uniwersalna i piękna

Dawniej stal była typowo „męskim” materiałem (chociaż akurat jestem przeciwnikiem takich podziałów) – dla branży budowlanej, wojskowej, ewentualnie można było sobie zrobić z niej kwietnik do ogórka. Obecnie bardzo zyskała w oczach artystów i wizjonerów, stała się zwyczajnie modna nie tylko poza domem, ale również wewnątrz. Kilka lat temu żadna znana marka meblowa nie produkowała z metalu (ewentualnie małe elementy lub dodatki), obecnie niemal żadna nie może sobie pozwolić na przejście obok tego trendu obojętnie. Sama o tym, że stal jest piękna wiedziałam już bardzo dawno. Od roku w moich myślach krążą stalowe półki, regały i stoliki. Uważam, że te meble i dodatki do domu mają swoją długofalową przyszłość i nawet jeżeli już główny trend minie to nadal będą miały swoich miłośników.

STAL podlega recyklingowi

Kto nie słyszał o złomowiskach? Trudno kogoś takiego znaleźć. Wszystkie stalowe rzeczy w przestrzeni publicznej, które można zdemontować szybko dostają niewidzialnych nóg i znikają. Przemysł metalowy cały czas ma się bardzo dobrze i jak na razie nic nie zapowiada zmian – w roku 2018 w Polsce zużyto 13,5mln ton stali (wg HIPH w Katowicach). W marketach budowlanych działy metalowe wielkością konkurują z ogrodnictwem.

STAL jest różnorodna

Wiecie co jest w stali niesamowite? Stal stali nie jest równa. Będą się różniły składami – to oczywiste, ale co jeszcze? W zależności od potrzeb możemy wybrać stal S235 lub S700 lub jeszcze twardszą (oznaczenie po S odnosi się do granicy plastyczności – po przekroczeniu tej granicy obciążenia w MPa materiał deformuje się). Dobór odpowiedniego gatunku to nie tylko decyzja konstrukcyjna, ale również ekonomiczna. Dopóki nie zaczęłam pracować w zawodzie nawet nie zdawałam sobie sprawy jak wielkie ma to znaczenie.

STAL jest wytrzymała

Jeżeli myślisz o czymś bardzo wytrzymałym, solidnym i porządnym, to co Ci przychodzi do głowy? Czołg? Wieżowiec? Most? Wszystko to wykonane jest w głównej mierze ze stali. Co jest dla Ciebie wzorem wytrzymałości? Napisz mi w komentarzu.


Podzielasz moją stalową miłość czy może uważasz, że to trend, który szybko przeminie? Masz już w domu jakiś metalowy mebel lub ozdobę? Chcesz się podzielić ze mną jakąś ciekawą historią o stali? Chętnie poczytam. Bądźmy w kontakcie!


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *