wiedza

Jak nauczyłam się specjalistycznego programu komputerowego na przykładzie AutoCAD i SolidWorks.

W swojej drodze zawodowej spotkałam się z dwoma specjalistycznymi programami komputerowymi, które nie występują w CV wszystkich (jak np. Microsoft Office). Obecnie niemal w każdym zawodzie potrzebna jest znajomość jakiegoś specjalistycznego programu. Chociaż bardzo ułatwiają one pracę to jednak często, szczególnie na początku, są źródłem dużego stresu. Postanowiłam, że opiszę Ci moje doświadczenia związane z tym jak się programu uczyć – możliwe, że będzie to dla Ciebie pomocne lub podeślesz ten tekst komuś komu te rady mogą się przydać.

Cały tekst oparty jest na moich osobistych doświadczeniach (nauka Autodesk Autocad i SolidWorks), więc jeżeli masz coś do dodania to napisz mi w komentarzu – stworzymy praktyczne kompendium dla innych. Chciałam też dodać, że napisanie, że się tych programów nauczyłam jest sporym nadużyciem – wiem, że wielu ich funkcji i możliwości nie wykorzystuję. Umiem je jednak w takim stopniu, który mi wystarcza, aby z powodzeniem wykonywać swoją pracę.

Etap I: Szkoła/ Kursy

Pierwszą styczność z programami do wspomagania projektowania inżynierskiego miałam na studiach. W moim przypadku prawda była taka, że gdybym nie chciała się ich nauczyć to niewiele bym z tych zajęć wyniosła. To chyba najważniejsza lekcja – trzeba chcieć i mieć motywację, inaczej ta nauka to nie nauka. Wszystkie przedmioty tego typu kończyłam z oceną bardzo dobrą, a i tak nie mogłabym o sobie wtedy powiedzieć, że programy znałam dostatecznie dobrze, aby nie były moją zmorą w praktyce.

Jakie są zalety zajęć na uczelni?

 • często wykładowcy dostarczają materiały i instrukcje do ćwiczeń – warto z nich korzystać i używać w domu,
 • uczelnia zazwyczaj pomaga w zdobyciu licencji edukacyjnej na swój komputer – co rozwiązuję bardzo duży problem. Autodesk udostępnia swoje programy do nauki studentom – wystarczy wpisać w wyszukiwarkę i można zacząć naukę już dziś (o ile jesteś studentem).

Jakie były wady zajęć?

 • nie mogłam dostosować interfejsu do siebie (na swojej drodze zawodowej zrozumiałam, że wolę starą wersję Autocada z ikonami zamiast kart), na zajęciach nie miałam szansy tego sprawdzić,
 • część zajęć patrzyłam co robi prowadzący zamiast działać,
 • przerysowywaliśmy rysunki, które już istniały zamiast je tworzyć, nie nauczyłam się więc jak sprawdzać czy moja koncepcja zadziała w świecie rzeczywistym.

Zaraz po obronie tytułu inżyniera, zanim poszukałam pracy, uczestniczyłam w kursie AutoCada. Było to bardzo pomocne i pozwoliło określić jak sobie radzę w skali grupy, aby potem iść do pracy. Cały czas na sali był instruktor gotowy pomóc w każdej sytuacji. To bardzo dobrze usystematyzowało mi wiedzę. Zajęcia były codziennie, a nie jak w przypadku uczelni co tydzień, co również uważam za plus, ponieważ ćwiczyłam cały czas. Uważam, że ukończenie takiego kursu jest bardzo dobrą inwestycją, szczególnie jeżeli jesteś osobą, której trudno jest się zmotywować samemu to warto w czymś takim uczestniczyć.

Wiem jednak, że nie wszystkich programów możesz nauczyć się w szkole lub na kursach, zazwyczaj to też nie wystarczy, ale nie martw się. Jest dużo innych sposobów. Jakie? Czytaj dalej.

Etap II: Internet

W Internecie jest podobno wszystko i w gruncie rzeczy to duży problem. Zdarzało mi się, że szukałam jakiś informacji, traciłam godziny i… niczego się nie nauczyłam. Chciałam w ten sposób opanować obsługę SolidWorksa i popełniłam kilka błędów. Dziś uważam, że mogłam się uczyć efektywniej i lepiej wykorzystać ten czas w domu. Moje sposoby na nie marnowanie czasu?

Sprawdzenie oficjalną stronę producenta programu – od tego zacznij!

Producenci często udostępniają podręczniki do swoich programów np. w ramach zapisu na Newsletter – to dobra reklama dla nich i pewne źródło wiedzy dla Ciebie. Dodatkowo są też dostępne strony z pomocą online. Sama szukałam wielu opcji na stronie Solid Worksa (np. jak ustawić materiał części lub o skrótach klawiszowych – tego programu nie uczyłam się na studiach). Ściągnęłam też oficjalny podręcznik Draftsight (program bliźniaczy do AutoCad, wersja 2018 była całkowicie bezpłatna – niestety od roku 2019 dostępny jest tylko program płatny. Tę metodę rekomenduję również mój prywatny mąż, który jest informatykiem i niejednego programu już się w życiu nauczył.

Działanie z tutorialami na YouTube

Uwielbiam tutoriale, które można pooglądać, jednak jeżeli jesteś początkujący/a to poszukaj kogoś kto nagrał cały cykl filmów od podstaw. Dopiero teraz dotarłam do takiego etapu, że szukam konkretnych wskazówek jak coś zrobić, ponieważ wiem czego nie umiem i co chce osiągnąć. Warto też samemu zweryfikować czy instrukcja działa i w odpowiedzi daje to co naprawdę chcemy uzyskać. Minusy Youtuba? Większość kursów jest po angielsku. Filmiki często są długie, chaotyczne i zdarza się, że wcale nie uczą. Dodatkowo, aby nauczyć się czegoś konkretnego trzeba poświęcić dużo czasu, ale warto. Najważniejsze to raz obejrzeć sobie taki film na spokojnie, a potem spróbować wdrożyć to do życia – jeżeli nie wyszło to znów wrócić do materiału.

Etap III: Podpatrywanie innych

Jeżeli chodzi o naukę SolidWorksa to była dla mnie najskuteczniejsza metoda. Kiedy poszłam do pracy wydawało mi się, że skoro wiem jak wyciągnąć kontur w górę, zrobić złożenie i rysunek, to jakoś sobie poradzę. Jakoś jest tutaj dobrym określeniem 🙂 Mogę pisać jedynie ze swojego doświadczenia, ale nie tylko podpatrywałam kolegów, ale również otwierałam ich części oraz złożenia i śledziłam jak uzyskali dany efekt. Pewnie nie we wszystkich branżach i programach jest to możliwe, ale u mnie sprawdziło się idealnie. Pozwoliło mi to również dostosować się do standardów firmy, w której pracowałam i osiągnąć zadowalający efekt. Czasem nie warto odkrywać Ameryki na nowo, skoro ktoś już to zrobił przed nami. Warto wykorzystywać też czas wdrożenia na nowe stanowisko do zadawania pytań, ponieważ wtedy czasu jest najwięcej oraz inni mają dla nas duże pokłady cierpliwości.

Jak się nie uczyć AutoCada i SolidWorksa?

 • metoda prób i błędów (może się okazać, że nie poznasz większości funkcji i skrótów klawiszowych, a część rzeczy zrobisz źle i drogą na około),
 • na sucho (bez testowania, ćwiczeń w programie),
 • bez celu (trudno się czegoś uczyć jak nie wiesz do czego tego potrzebujesz) – to szczególnie trudne w programach do modelowania 3D, które oferują bardzo dużo opcji i nauczenie się ich wszystkich bywa niemożliwe w warunkach domowych.

Jak się uczyć, aby się nauczyć?

 • ćwiczyć, ćwiczyć, ćwiczyć – w końcu programu zaczniesz używać intuicyjnie,
 • wyznaczać sobie zadania do wykonania, zamiast kopiować bezmyślnie tutoriale,
 • wyłączyć wszystkie rozpraszacze i zajmować się nauką zamiast przeglądaniem Facebooka, Instagrama, itp. – lepiej poświęcić mniejszą ilość czasu, ale w skupieniu.

W tekście przedstawiłam Ci mój proces naukowy, ale nie uważam, aby to była jedyna słuszna droga. Podzieliłam się także tym, jakie błędy popełniłam, co jest myślę najcenniejszą lekcją. Każdy może wypracować sobie swoje metody nauki w domu, chociaż uważam, że i tak największy rozwój gwarantuje codzienna praca z programem. W takiej sytuacji po krótkim czasie program staje się narzędziem i bardzo ułatwia zadania zamiast być źródłem stresu. Jakich programów Ty używasz w codziennej pracy? Podzielisz się swoim procesem naukowym?

7 komentarzy

 • alleve

  Nie posługuję się w pracy w żadnym z tych programów, ani też nie uczyłam się na nich na studiach, ale nazwę AutoCAD kojarzę z opowiadań koleżanki, która studiowała gospodarkę przestrzenną 😉

  • Jagoda Pietrzycka

   Fajny program 🙂 Ja używam nawet jak chce przestawić meble w pokoju – przydaję się, można popróbować bez dźwigania 🙂

 • Klaudyna

  Zgaszam się, że najważniejsza jest praktyka. Nic nie przynosi takich korzyści, jak sprawdzanie wszystkiego na własnej skórze, popełniane błędów i naprawianie ich. Sama w ten sposób uczyłam się budowania stron internetowych i właściwie wszystko, co robię, jest skutkiem samodzielnej nauki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *